Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Plac w centrum Bielska-Białej, w historycznej dzielnicy Biała Krakowska (administracyjnie: Biała Śródmieście), między ul. Dmowskiego a ul. Stojałowskiego. Główną budowlą placu jest bielski ratusz.

Jest to zbliżony kształtem do prostokąta plac o długości około 180 m na osi północ–południe. Szerokość placu wynosi w najszerszej północnej części – 60 m, w części środkowej – 30 m, natomiast w części południowej – 50 m.

W II poł. XIX w. w miejscu dzisiejszego pl. Ratuszowego znajdował się Targ Świński. W 1869 r. we wschodniej jego części powstał kompleks zabudowań fabryki sukna Franciszka Vogta, później należącej do Fryderyka Tislowitza. W roku 1890 r. w sąsiedztwie fabryki powstał budynek, istniejącej od 1864 r., straży pożarnej w Białej. Odtąd plac nosił nazwę Plac Straży Pożarnej (Feuerwehrplatz) i przestał pełnić funkcję targu.
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
  • Ratusz
    PL, Bielsko-Biała, pl.Ratuszowy 1~0.04km
  • Teatr Polski
    PL, Bielsko-Biała, 1 Maja 1~0.44km
  • Dworzec PKP
    PL, Bielsko-Biała, Warszawska~0.99km
Stronę opublikowano: 16.05.2013, 13:23, Stronę wyświetlono: 1226x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry