Opactwo benedyktynów w Sieciechowie założone zostało w pierwszej połowie XII w. na kępie wiślanej. W pobliżu znajdowała się wieś zakonna nazwana Opactwo. Pierwotny klasztor drewniany był uposażony w latach 1132-1139 przez księcia Bolesława Krzy­woustego oraz z dóbr Sieciecha Młodszego z rodu Toporczyków, cześnika książęcego, skonfisko­wanych po jego ucieczce z pola bitwy w 1137 r. podczas wyprawy na Ruś Halicką. Konrad Ma­zowiecki więził w klasztorze Bolesława Wstydliwego i jego matkę księżnę Grzymisławę.

Pierwotny kościół zakonny pw. Wniebowzięcia NMP i Dziesięciu Tysięcy Męczenników był drewniany. Kolejny drewniany pochodził z 1530 r. Obecny jest murowany i został wzniesio­ny za opatów Józefa Kurdwanowskiego (1739-1748) i Wawrzyńca Bułharewicza (1748-1767).

Po zniszczeniach II wojny światowej kościół ponownie był od­nowiony. Restauracji dokonano też w latach 1972-1974. Kościół jest budowlą późnobarokową, zbudowaną na planie krzyża greckiego o krótszych ramionach transeptu.

Do parafii należą: Bąkowiec, Kępice, Łoje, Nagórnik, Opactwo, Przewóz, Wola Klasz­torna, Zalesie, Zbyczyn.

Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 15.11.2012, 12:13, Stronę wyświetlono: 492x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry