Pałac Górków – obecna siedziba Muzeum, powstał w latach czterdziestych XVI wieku w drodze przebudowy kilku gotyckich kamienic. Do dziś z oryginalnych elementów konstrukcji zachował się wczesnorenesansowy portal z 1548 r. i wewnętrzny dziedziniec z kolumnowym krużgankiem oraz dwie sale na parterze. Budowlę wzniósł nieznany architekt.

Gmach wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Początkowo, aż do 1592 roku, pełnił funkcję siedziby rodu Górków herbu Łodzia. W latach 1592-1595 stał się własnością podkomorzego poznańskiego Piotra Czarnkowskiego. Od 1605 do 1828 roku mieściła się w nim siedziba klasztoru Benedyktynek. Od 1834 do 1880 r. w dawnym pałacu działała pierwsza w Poznaniu szkoła średnia dla dziewcząt. W czasie ostatnich dwóch dekad XIX wieku budynek przemieniono na kamienicę czynszową. Taką funkcję zachował aż do końca II wojny światowej, kiedy uległ poważnemu zniszczeniu. Pałac odbudowano dopiero w latach 1958-67 i zaadaptowano na siedzibę Muzeum Archeologicznego.

Budynek wpisano do rejestru zabytków pod numerem A 25 z dn. 30 III 1971 r.
Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 25.04.2013, 13:08, Stronę wyświetlono: 352x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry