Budynek, usytuowany na lewym brzegu Warty, potocznie zwany Białym Spichlerzem, według najnowszych badań, powstał po 1722 roku. Do budowy miały przyczynić się reformy wojskowe króla Fryderyka Wilhelma I Hohenzollerna, który pilnował również, by dla rozwijającej się armii powstawało zaplecze żywnościowe. 2 września 1722 roku Friedrich Wilhelm von Grumbkow (od 1712 Generalny Komisarz Wojny), w odpowiedzi na królewskie projekty usytuowania jeszcze jednego magazynu zbożowego na terenie Nowej Marchii, wytypował do tego celu miasto Gorzów, korzystne dla tej inwestycji ze względu na możliwość „wygodnego” transportu zboża drogą rzeczną. Znana w tej sprawie korespondencja między von Grumbkow a Fryderykiem Wilhelmem, kończy się zatwierdzeniem przez króla, z datą 6 października 1722 roku szkiców postawienia nowego budynku magazynowego, wykonanych przez Starszego Mistrza Prowiantowego, Kahtzen’a. Na terenie Prus w latach 1714-1736 powstało 21 takich obiektów.

Uroczyste otwarcie Spichlerza oraz nowej ekspozycji historycznej i malarstwa współczesnego, miało miejsce 2 grudnia 2011 roku. W oddziale Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta przy ul. Fabrycznej, nadal trwają prace nad ukończeniem części historycznej wystawy pt. „Gorzów na szlakach historii”. Dla zwiedzających dostępne są jej fragmenty, m.in. poświęcony rozwojowi przestrzennemu miasta, gdzie atrakcją jest m.in. rekonstrukcja Spichlerza w XVIII wieku, wraz z aranżacją funkcji, które w tym okresie pełnił.

Wystawy stałe:
„Krąg Arsenału 1955” - największa część zbiorów polskiego malarstwa współczesnego w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta Gorzowie Wielkopolskim. Obejmuje obrazy powstałe po II wojnie światowej, w okresie: od końca lat czterdziestych XX wieku, do początkowych lat XXI wieku i stanowi jedną z najwartościowszych kolekcji polskiej sztuki powojennej. Nazwa ekspozycji „Krąg Arsenału 1955” nawiązuje do wystawy plastyki, która odbywała się pod hasłem „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, a której głównym celem było odnowienie humanistycznych treści sztuki polskiej.

„Ceramika unikatowa Anny Szymanek” - wystawa kompozycji przestrzennych, niewielkich rzeźb ceramicznych o tematyce fantastycznej i przyporządkowanych im pasteli, gorzowskiej artystki Anny Szymanek.

W Spichlerzu można również zobaczyć stałą ekspozycję prezentującą obrazy artysty malarza Jana Korcza (1905 – 1984), który przybył do Gorzowa Wielkopolskiego w 1947 roku (gdzie pozostał aż do swojej śmierci w 1984 roku). Jan Korcz jest utożsamiany z malarzem miasta Gorzowa. Tematyka jego obrazów na przestrzeni wielu lat nie uległa zmianie. W zbiorach Muzeum znajduje się 67 prac tego artysty. Będąc pejzażystą na swoich płótnach uwieczniał zabudowę miasta, rzekę Wartę, gorzowską przyrodę i okoliczne krajobrazy, w zmieniających się porach roku, przemijających kolejnych latach.

Ceny biletów:
normalny - 5 zł,
ulgowy - 3 zł,

Godziny otwarcia

Wtorek 09:00 - 16:00

Środa 09:00 - 16:00

Czwartek 09:00 - 16:00

Piątek 11:00 - 19:00

Sobota 10:00 - 17:00

Niedziela 10:00 - 17:00

Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 20.09.2012, 15:23, Stronę wyświetlono: 650x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry