W 2011 r. Muzeum Kolejnictwa obchodziło 80-lecie uroczystego otwarcia placówki (1931-2011). Do utworzenia specjalistycznego muzeum, poświęconego kolejom w znacznym stopniu przyczyniła się determinacja wielu ludzi, poczucie więzi i wspólnoty między kolejarzami, którzy włożyli dużo wysiłku, trudu oraz osobistego zaangażowania i poświęcenia przy pozyskiwaniu zbiorów, tworzeniu modeli i makiet. Wymagało to czasu, zapału i wytrwałości, czego ówczesnym kolejarzom nie brakowało.

Stale wzrastająca ilość eksponatów przyczyniła się do zmiany dotychczasowej siedziby placówki z gmachu Dworca Głównego na budynek dawnej łaźni carskiej przy ulicy Nowy Zjazd 1 w pobliżu Zamku Królewskiego. Obszerne wnętrza były w stanie pomieścić liczące już ponad 1500 eksponatów zbiory Muzeum.

Obecnie dyrektorem placówki, od 10 lutego 2009 r., jest pan Ferdynand B. Ruszczyc. Podjął on próbę przekształcenia Muzeum Kolejnictwa w placówkę nowoczesną, nastawioną na zwiedzających. Muzeum zostało odnowione i zmodernizowane. Wyremontowano budynki i biura. Zadbano o otoczenie muzeum. Zajęto się promocją placówki, jak również powołano nową Radę Muzeum. Obecnie odbywają się lekcje muzealne dla szkół, pokazy filmowe oraz prelekcje dla szerokiej publiczności. Siedziba muzeum użyczana jest na różnego rodzaju imprezy dla dzieci i dorosłych, uroczystości, koncerty, festiwale, a zabytkowy tabor oraz pomieszczenia byłego dworca często wykorzystywane są przez reżyserów są jako plan filmowy. W ostatnich dwóch latach (2009 – 2011) odbyło się w Muzeum Kolejnictwa wiele różnego rodzaju imprez oraz wystaw czasowych, które związane są głównie z wydarzeniami rocznicowymi na kolei, ale także przedstawiają kolej jako motyw wykorzystywany w sztuce - malarstwie, grafice, fotografii, rysunku satyrycznym. Muzeum Kolejnictwa staje się z roku na rok coraz bardziej znaczącym punktem na mapie muzeów i placówek kulturalnych Warszawy.
Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 11.05.2013, 00:19, Stronę wyświetlono: 1124x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry