Makieta pokazuje Poznań taki, jaki został przedstawiony na rycinie Brauna-Hogenberga z 1618 r. Centralną jej część zajmuje miasto na lewym brzegu Warty, w obrębie średniowiecznych murów. Prócz tego można obejrzeć miniaturę ważnego w historii miasta i państwa Polskiego Ostrowa Tumskiego oraz podmiejskich osad: Chwaliszewa, Garbar, Świętego Marcina i św. Wojciecha. W miniaturowym Poznaniu widać jak porządnie brukowany był w pocz XVII w. rynek, jak potężne były jego mury obronne, kościoły, stawiane na chwałę Bogu i ratusz - świadectwo wielkości i bogactwa miasta, i jego mieszkańców. Nagrany 27-minutowy komentarz opowiada o dawnym Poznaniu, o życiu, jakie prowadzili w nim poznaniacy i o tym, jak miasto zmieniło się przez wieki. System świateł rozświetla fragmenty miasta, o których akurat jest mowa. Porównując makietę ze współczesnym Poznaniem można dostrzec budowle stojące (czasem w zmienionej postaci, jak katedra) do dziś, ale także nieistniejącą np. kolegiatą Marii Magdaleny czy zamek Przemysła.

Makieta powstawała sześć lat. Jej budowę autor poprzedził gruntownymi studiami nad historią dawnego Poznania, jego ikonografią, oraz współczesnymi rekonstrukcjami. Zajmuje ponad 50 m. kw. Składa się z ponad 2 tys. elementów wykonanych z papieru, modeliny i plastiku oraz tworzyw używanych we współczesnym modelarstwie. Każdy z nich to kilka budynków, np. ratusz i domki budnicze czy kwartał kamienic z podwórzami, na których rośnie trawa (wzgórze św. Wojciecha nie mieści się w samochodzie osobowym!).

Wyjątkiem jest najpotężniejszy, stary kościół św. Marii Magdaleny z ponad półmetrowej wysokości wieżą, który stanowi osobny element. Solidne, bo ważące ponad tonę podłoże, na którym stoi miasto, tworzą gipsowe płyty. Pod nimi znajduje się pusta przestrzeń, którą odprowadzany jest dym imitujący częste w dawnym Poznaniu pożary.

Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 25.04.2013, 12:59, Stronę wyświetlono: 705x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry