Świątynia stoi w tej części miasta, w której w średniowieczu znajdowało się centrum Dębicy; jeszcze przed wojną teren leżący w obrębie ul. Rzeszowskiej, Wielopolskiej i Placu Gryfitów zwany był Starym Miastem. Późnogotycki kościół, o zatartych cechach stylowych, jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w mieście. Jego budowę rozpoczęto w 1558 r., trwała aż do 1650 r., kiedy został poświęcony przez biskupa Lipnickiego.
Początkowo był niewielki, obejmował środkową część obecnej budowli. Po pożarze w końcu XIX w. kościół poddano nie tylko generalnemu remontowi, ale dobudowano też prezbiterium i niszę wejściową. Wieżę wzniesiono dopiero w latach 1890 - 1900. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz główny z XVIII w. z obrazem św. Jadwigi, malowanym najpewniej na przełomie XVIII i XIX wieku.
Napisz opinię ...
Gość
30.01.10, 10:16
mozna wiecej przeczytac na www.swjadwiga.info zapraszamy
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 03.08.2009, 12:27, Stronę wyświetlono: 3628x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry