Kościół pw. św. Anny w Wejherowie wzniesiony w latach 1648-1650 przez Jakuba Wejhera, to jeden z najstarszych zabytków Wejherowa. Wraz z Kalwarią Wejherowską i z koronowanym przez papieża Jana Pawła II obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, tworzy on Sanktuarium Pasyjno - Maryjne.

Dziękczynny kościół Wejhera wieńczy ładny szczyt. Wewnątrz zwraca uwagę harmonijne wyposażenie: barokowe ołtarze, ambona, magnacka loża, obrazy i epitafia.

Do świątyni przylega stary, bezstylowy klasztor Franciszkanów, pod którego posadzką znajdują się krypty z trumnami Wejherów i Przebendowskich, szczątkami zakonników oraz niewielką ekspozycją przedmiotów wydobytych z trumien.

W 1634 r. Jakub Wejher brał udział w wyprawie smoleńskiej. Podczas oblężenia twierdzy Biała został przysypany w podkopie po wybuchu nieprzyjacielskiej miny. W chwili grozy zaprzysiągł ufundować kościół. Opatrzność wysłuchała modłów i magnata w porę odkopano.

Gdy po kilku latach objeżdżał swoje kaszubskie włości, natrafił na strumień o nazwie Biała, co uznał za przypomnienie boskie, więc wzniósł nad rzeczką i świątynię, i miasto.

zwiedzanie krypt:
pn.-sb. 10.00-12.00 i 14.00-17.00;
po przewodnika (franciszkanina) trzeba dzwonić przy furcie klasztornej

więcej
Napisz opinię ...
26.05.10, 07:13
Masz racje. Impreza zaczyna się o 14 !!!!
madziunia_wce
26.05.10, 03:49
Dlaczego to jest tak poźno?????????;/ na innych stronach pisało że od 14:00 !!!!!!!
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 29.06.2008, 22:39, Stronę wyświetlono: 4432x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry