W niewielkiej odległości od "Krzewni" (Domu Aleksandra Świętochowskiego) znajduje się Dworek dziedziczki dóbr w Gołotczyźnie, hrabianki Aleksandry Bąkowskiej, która w 1909 r. założyła tu szkołę dla dziewcząt wiejskich, w którym jest urządzona stała ekspozycja "Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach" - wystawa wnętrz mieszkalnych i galeria portretu, na którą składają się stałe ekspozycje: "Mazowieckie dwory i zaścianki", "Portret szlachecki", "Malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego 1866-1915", "Malarstwo Jana Chryzostoma Ciemniewskiego 1908-1970", "Malarstwo i biżuteria Olgierda Vetesco 1913-1983".

Muzeum położone jest na terenie zabytkowego parku, w którym odbywają się dwie duże imprezy plenerowe: "Kwiaty ogrodów" - majowa impreza pokazująca piękno Gołotczyzny i Zajazd szlachecki - wrześniowa impreza, która oprócz tradycji, strojów i zabaw szlachecki ukazuje również piękna Polską jesień w Gołotczyźnie.

Historia mazowieckiej szlachty jest na tym terenie bardzo długa i sięga XIII wieku, a nawet wcześniej, bowiem jej proweniencja ma bezpośredni związek z rycerstwem książąt mazowieckich. To właśnie drobne rycerstwo- wojowie, wędrując ze swoim księciem na wyprawy wojenne, zdobywało chwałę, zaszczyty, a także zasiedlało najdalej położone terytoria mazowieckich włości, mając za zadanie obronę polskiej ziemi.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie otrzymało za środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w ramach Programu „Rozwój infrastruktury Kultury” na zadanie Przygotowanie dokumentacji technicznej na przeniesienie dworku drobnoszlacheckiego wraz ze spichlerzem za wsi Mężenino na teren zabytkowego parku w Gołotczyźnie.

Kontakt
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Booking.com
Stronę opublikowano: 07.05.2013, 00:01, Stronę wyświetlono: 642x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry