Uwaga! Wydarzenie już się odbyło.

Gdzie?
Kiedy?
poniedziałek
04 wrzesień 2017 godz. 00:00
- do -
14 październik 2017
W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN. Tym razem ekspozycja poświęcona jest Polakom w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1949.

Już we wrześniu 1939 r. do portów brytyjskich wpłynęły okręty Polskiej Marynarki Wojennej, a od grudnia 1939 r. przybywali do Wielkiej Brytanii polscy lotnicy. Największy napływ Polaków nastąpił dopiero od czerwca 1940 r. Wówczas to w wyniku klęski Francji do sojuszniczej Wielkiej Brytanii ewakuowały się z Francji polskie najwyższe władze państwowe i wojskowe oraz odtworzona na ziemi francuskiej Armia Polska. Polski Londyn -Warszawa nad Tamizą, jak go określano - na wiele lat stał się stolicą Polski poza Polską.

Wystawa przybliża wiele wątków z życia Polaków w Wielkiej Brytanii z lat wojny i pierwszego powojennego okresu. Różnego rodzaju wydawnictwa (w tym „Dziennik Ustaw RP”) sygnalizują działania władz państwowych. Ciekawostką są znaczki pocztowe wprowadzone do obiegu przez władze RP na obczyźnie. Wiele miejsca poświęcono wojsku prezentując prasę wojskową („Dziennik Żołnierza”, „Skrzydła”, „Polskę Walczącą”), instrukcje i regulaminy. Jest też mundur mjr. M. Kucharskiego dowodzącego 300. Dywizjonem Bombowym, a także mundur kpt. A. Maćkowiaka, spadochroniarza i instruktora cichociemnych. Marynarkę Wojenną reprezentuje m. in. bandera z jednego ze ścigaczy. Zwiedzający zobaczą również programy występów Czołówki Teatralnej WP „Lwowska Fala” oraz Chóru Wojska Polskiego.

Wystawa zostanie otwarta 4 września (poniedziałek) o godz. 12:15 w holu wystawowym PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24 i będzie czynna do połowy października 2017 r. (pn.-pt. 8:00-19:45, sb. 8:00-15:00).
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 31.08.2017, 12:51, Stronę wyświetlono: 66x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry