Uwaga! Wydarzenie już się odbyło.

Gdzie?
Kiedy?
piątek
09 marzec 2018 godz. 00:00
- do -
30 kwiecień 2018
To wystawa, która przekracza granice. Poprzez dawne pocztówki z Niemiec, Austro-Węgier, Rosji, Polski i Francji ukazuje nastroje Polaków i sprawę polską w decydującym czasie, jakim była I wojna światowa. Pokazywana w Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Polsce, już 9 marca zagości w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Dwujęzyczna (niemiecko-polska) ekspozycja bazuje na prywatnej kolekcji prof. Rudolfa Jaworskiego z Konstancji a uzupełniają ją egzemplarze z polskich zbiorów bibliotecznych i muzealnych.

Kartka pocztowa - ulubione i często wykorzystywane masowe medium – odegrała rolę nie do przecenienia w regularnej „wojnie na obrazy”. Małe propagandowe karty pocztowe przekazywały w najbardziej przystępny sposób wyłaniające się w latach 1914-1918 koncepcje rozwiązania sprawy polskiej do indywidualnego odbiorcy. Wystawa umożliwia przegląd rozpowszechnianych podczas I wojny światowej wyobrażeń Polski i wykorzystywanych wówczas motywów. Pokazuje różne aspekty „sprawy polskiej”: obok patriotycznej autoprezentacji Polaków, jak i sekundującej im perspektywy francuskiej, także punkt widzenia trzech mocarstw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Dopiero zestawienie konkurencyjnych wobec siebie punktów widzenia daje wyobrażenie, jakie opcje były wówczas brane pod uwagę.

Wystawa będzie czynna od 9 marca do 30 kwietnia 2018 w nowym budynku PAN BG, (ul. Wałowa 24). Na otwarcie zapraszamy 9 marca (piątek) o godz. 14:00.

Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 05.03.2018, 13:09, Stronę wyświetlono: 893x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry