Uwaga! Wydarzenie już się odbyło.

Gdzie?
Kiedy?
poniedziałek
17 wrzesień 2018 godz. 00:00
- do -
26 październik 2018
W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Artura Schopenhauera, filozofa pochodzącego z Gdańska i jednego z najlepiej rozpoznawalnych myślicieli nowożytnej Europy. Z tej okazji PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę, która przybliża czasy, miejsca i osoby z którymi związany był słynny gdańszczanin oraz ukazuje dorobek jego myśli, który odcisnął znaczące piętno w historii i kulturze intelektualnej starego kontynentu.

Wielokrotne wznowienia jego dzieł, a w szczególności pomnikowego tytułu Die Welt als Wille und Vorstellung (Świat jako wola i przedstawienie), do dziś czytanego nie tylko przez badaczy historii idei, ale poruszającego umysły szerszej publiczności, stały się dowodem trwałej popularności filozoficznych koncepcji Artura Schopenhauera. Na ekspozycję, która buduje obraz jego życia i twórczości w kontekście epoki, składają się oprócz publikacji dzieł filozofa, również liczne dokumenty ikonograficzne: zdjęcia, grafiki i faksymile spuścizny rękopiśmiennej. Autorki wystawy przywołują także dokumentalne wspomnienia o najbliższej rodzinie Artura – jego matce Joannie i siostrze Adeli Schopenhauer. Intelektualny kontekst twórczości filozofa reprezentuje m.in. unikatowy zespół rękopiśmiennych notatek Immanuela Kanta, przechowywany w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Wystawa rozpocznie się 17 września w starym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej i potrwa do 26 października 2018 r. Na otwarcie zapraszamy 17 września o godz. 13:00.

Kuratorka wystawy:
Beata Gryzio b.gryzio@bgpan.gda.pl
Napisz opinię ...
Serwis maperia.pl zastrzega sobie prawo redagowania, usunięcia całości lub fragmentów treści zawierających słowa wulgarne, obraźliwe, zabronione przez prawo. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, a zespół i twórcy serwisu maperia.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść. Przypominamy jednocześnie, że osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną. Komentarze zawierające oferty handlowe, adresy email, numery telefonów, komunikatorów będą usuwane.
Stronę opublikowano: 11.09.2018, 10:13, Stronę wyświetlono: 51x
Zdjęcia są chronione prawami autorskimi ich właścicieli
Wypoczynek na Majorce rezerwuj na Booking.com
Do góry